Results‎ > ‎

Weekend Race Results (10/8-10/14)

posted Oct 16, 2018, 10:22 AM by Scott Martin
Fellow Runners,

First, we have some missed results from last weekend: Clark Whitten ran 50 miles in under 11 hours at the Dick Collins trail race on Saturday, October 6.  And Tara Rogers escaped detection at the Urban Cow Half Marathon by changing her name.  She ran a 1:43.

This Saturday, several club members ran the Granite Head trail race.  Marrie Argentine Chen and Sarah Kay took second and third in the women's race. Steve Shafer, Brigette Haddock, and Mike Johnson each placed in their respective age groups.

Later that day in Davis, we had Rocktobrewfest (renamed from Oktobrewfest).  Louise Debefve led GVH in the 5K, taking second in the women's race.  Peter Friederich and Bud Haas ran the 5K as well.

Michael Pate and Clayton Kleppinger took second and third place in the 5-miler, followed by Terry Smiley, Ernie Shimizu, Bruce Fisher, and Renvelyn Grey.

Everyone from the club who raced at Rocktobrewfest placed in their age group.

On Sunday at UC Davis, Mathieu Spriet, Diana Burkart-Waco, and Andrew Liu competed at the Aggieathlon.  Mathieu took third in his age group and Diana took third in the women's race.

Over in Folsom, Cristina Dalton, Emma Zimmerman, and Rae Whitten led the GVH women at the Willow Hills Cross Country Open.  Joannie Siegler led the masters women.

David Gerner and Mark Murray led GVH for the masters men.  Steve Andrews and Josh Peppers represented the open men.

Up next:

MATT YEO AGGIES XC OPEN (Martinez, CA 10/20)
https://www.pausatf.org/2018-pa-cross-country-schedule/

BRAZEN GOONIES (Vacaville, CA 10/20)
https://brazenracing.com/brazengoonies/

FOLSOM BLUES (Folsom, CA 10/21)
https://www.folsomblueshalf.org/

Please let me know if I missed you!  And send your PR's and other race results to me (Scott) at gvhraceresults@gmail.com

Congratulations, runners!


DICK COLLINS 50-MILER (CA 10/6)

Overall Place/ Name/ Overall Time/ 
28/ CLARK WHITTEN/ 10:53:41/ 


URBAN COW HALF MARATHON MISSED RESULT (Sacramento, CA 10/7) 

Overall Place/ Name/ Age Group Place/ Overall Time/ Pace
387/ TARA ROGERS-SOEDER/ 26/ 1:43:57/ 7:57/M 


GRANITE HEAD (Granite Bay, CA 10/13) 

Overall Place/ Name/ Age Group Place/ Overall Time/ Pace
7/ MARRIE ARGENTINE CHEN/ 1/ 50:59/ 7:43/M => Second Female Finisher, Age Group Winner 
8/ SARAH KAY/ 2/ 51:15/ 7:45/M => Third Female Finisher, Second in Age Group 
18/ STEVEN SHAFFER/ 2/ 56:14/ 8:30/M => Second in Age Group 
36/ BRIGETTE HADDOCK/ 2/ 1:02:44/ 9:29/M => Second in Age Group 
40/ MIKE JOHNSON/ 1/ 1:03:16/ 9:34/M => Age Group Winner 
41/ SUSAN GENTRY/ 4/ 1:03:39/ 9:38/M 
351/ MARK GOLTZ/ 13/ 1:39:19/ 15:01/M 


ROCKTOBREWFEST (Davis, CA 10/13) 

5K
Overall Place/ Name/ Age Group Place/ Overall Time/ 
7/ LOUISE DEBEFVE/ 1/ 22:44/ => Second Female Finisher, Age Group Winner 
15/ PETER FRIEDERICH/ 1/ 24:35/ => Age Group Winner 
28/ WILLIAM HAAS/ 3/ 28:37/ => Third in Age Group 

5 Miles
Overall Place/ Name/ Age Group Place/ Overall Time/ Pace
2/ MICHAEL PATE/ 1/ 31:59/ 6:23/M => Second Place Overall, Age Group Winner 
3/ CLAYTON KLEPPINGER/ 1/ 33:37/ 6:43/M => Third Place Overall, Age Group Winner 
11/ TERRY SMILEY/ 1/ 36:45/ 7:21/M => Age Group Winner 
31/ ERNEST SHIMIZU/ 2/ 42:40/ 8:32/M => Second in Age Group 
34/ BRUCE FISHER/ 1/ 44:10/ 8:50/M => Age Group Winner 
105/ RENVELYN GREY/ 1/ 1:05:12/ 13:02/M => Age Group Winner 


UC DAVIS AGGIEATHLON (Davis, CA 10/14)

Overall Place/ Name/ Age Group Place/ Overall Time/ 
20/ MATHIEU SPRIET/ 3/ 1:10:39/ => Third in Age Group
29/ DIANA BURKART-WACO/ 1/ 1:13:51/ => Third Female Finisher, Age Group Winner 
35/ ANDREW LIU/ 7/ 1:16:26/ 


WILLOW HILLS XC OPEN (Folsom, CA 10/14) 

Women
Overall Place/ Name/ Overall Time/ 
16/ CRISTINA RAMIREZ DALTON/ 22:15/
17/ EMMA ZIMMERMAN/ 22:16/ 
18/ RAE WHITTEN/ 22:17/ 
19/ ALLISON OROFINO/ 22:17/ => racing for Buffalo Chips
23/ JOANNIE SIEGLER/ 22:33/ 
32/ ANGIE HART/ 23:29/ 
47/ CAMILLE BROWN/ 25:19/ 
54/ ANDREA KIRSCH/ 26:17/ 

Masters Men
Overall Place/ Name/ Overall Time/ 
7/ BEN MOLIN/ 17:59/ => racing for SRA Elite
22/ DAVID GERNER/ 19:52/ 
25/ MARK MURRAY/ 20:01/ 
33/ BRYAN THORESON/ 21:01/ 
34/ JIM FARRAR/ 21:11/ 
35/ STEVE BARTON/ 21:14/ 
42/ CRAIGHTON CHIN/ 22:08/ 
51/ ERIC NICHOL/ 23:39/ 
52/ BRUCE LABELLE/ 23:05/ 
55/ MIKE JOHNSON/ 24:35/ 
66/ JIM FLANIGAN/ 28:12/ => racing for Tamalpa
68/ DON HAGEN/ 28:21/ => racing for Buffalo Chips

Open Men
Overall Place/ Name/ Overall Time/ 
15/ STEPHEN ANDREWS/ 17:52/ 
17/ JOSHUA PEPPERS/ 18:56/ 
Comments